Experience Center w Psarach Małych już otwarte
Firma jest jednym z liderów branży weterynaryjnej w naszym kraju, a także w Europie i na świecie. Nowa inwestycja ma pomóc rolnikom lepiej korzystać z nowoczesnych systemów związanych z identyfikacją zwierząt i zarządzaniem stadem.
W MSD Animal Health w Psarach Małych wytwarzane są specjalistyczne produkty wspierające identyfikację i monitorowanie zwierząt, między innymi kolczyki, w tym elektroniczne, do identyfikacji oraz monitorowania bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz, jak również kolczyki z możliwością pobierania tkanki oraz mikroczipy dla zwierząt towarzyszących i koni. Zakład produkcyjny w Psarach to jeden z największych tego typu na świecie i drugi w grupie MSD Animal Health.
– W ofercie fabryki znajduje się około 400 typów kolczyków, a ich roczna produkcja wynosi 400 mln sztuk. Fabryka zapewnia 15% światowego zapotrzebowania na urządzenia do identyfikacji zwierząt. Na eksport trafia 80% produkcji – poinformowała Regina Holzbauer, lider globalnego zespołu ds. produkcji MSD Animal Health.
Kolczyki produkowane na potrzeby chowu trzody chlewnej trafiają głównie na rynek niemiecki, duński i belgijski.
Historia fabryki sięga 2004 roku, kiedy w podpoznańskim Swarzędzu swoją działalność rozpoczęła mała firma pod marką Allflex zatrudniająca 20 pracowników.
– Przy użyciu tylko siedmiu maszyn produkowano głównie kolczyki dla zwierząt gospodarskich na rynek polski. W 2011 roku przeniesiono produkcję do nowocześniejszej i bardziej zautomatyzowanej fabryki o powierzchni 10 tys. m2 w Psarach Małych i pozostała ona w tej lokalizacji do dziś. W 2013 roku powstały nowe linie produkcyjne przy wykorzystaniu technologii wtryskowych i laserowych, a fabryka zwiększyła produkcję. W 2014 wystartowała produkcja mikroczipów. Na tę chwilę fabryka zatrudnia 200 pracowników, wykorzystuje 23 maszyny wtryskujące, 21 laserów i dwie linie automatyczne – przedstawiała Regina Holzbauer.
Dziś kolczyk to nie tylko numer zwierzęcia
W 2019 roku MSD Animal Health przejął Allflex i od tego czasu fabryka działa pod nową marką. Specjalizuje się między innymi w produkcji kolczyków TST, które służą do pobierania próbek tkanek ucha podczas kolczykowania zwierzęcia. Jest to przydatne we wczesnym wykrywaniu chorób zakaźnych w stadzie lub może być użyte jako narzędzie do genotypowania.
Rozwiązania MSD Animal Health można dostosowywać nawet do najbardziej wymagających zastosowań. Fabryka w Psarach Małych dostarczyła na przykład systemy znakowania wielbłądów wyścigowych w Arabii Saudyjskiej oraz wyprodukowała elementy systemu znakowania łososi na potrzeby badań naukowych w amerykańskim Ohio.
– Wydaje się, że kolczyk to kawałek plastiku. Tymczasem musi on spełniać szereg parametrów, tak by w użytkowaniu był wytrzymały, czytelny i bezpieczny. Musi służyć zwierzęciu do końca życia. W laboratorium stale sprawdzana jest jakość kolczyków, siła rozrywu, sprawujemy kontrolę nad poszczególnymi partiami, w czym pomaga bardzo szeroka baza danych, którą przechowujemy – podkreślał Michał Kubiatowicz, dyrektor operacyjny fabryki w Psarach Małych.
24 kwietnia w fabryce w Psarach Małych uroczyście otwarto Experience Center, które ma służyć celom edukacyjnym. To pierwsza tego typu inicjatywa MSD Animal Health w Europie Środkowo-Wschodniej, powołana w celu prezentowania rozwiązań firmy w zakresie identyfikacji i monitorowania zdrowia zwierząt.
– Rozpoczynamy nowy etap, mający na celu popularyzowanie wiodących technologii wśród hodowców i producentów. Chcemy w tym miejscu prezentować swoje innowacyjne rozwiązania w zakresie między innymi identyfikacji zwierząt, monitoringu, zarządzania stadem – mówił Henrique Casagrande, dyrektor zarządzający regionem Europy Centralnej w MSD Animal Health.
Warsztaty już się zaczęły. "Chcemy dzielić się wiedzą z innymi"
Działalność jednostki będzie wspierać hodowców i lekarzy weterynarii w poznawaniu najnowszych rozwiązań technologicznych wspierających produkcję zwierzęcą oraz doskonaleniu kompetencji w zakresie zdrowia zwierząt. W warsztatach będą mogli uczestniczyć również studenci oraz uczniowie szkół o kierunkach rolniczych oraz weterynaryjnych.
Pierwsze szkolenie odbyło się w marcu br. dla uczniów Technikum Weterynaryjnego we Wrześni. Dzięki temu, że na ekspozycji znajdują się najnowsze technologie wyprodukowane przez firmę, możliwe są szkolenia produktowe zwiększające skuteczność korzystania z nowych technologii.
– Chcemy dzielić się wiedzą z innymi, dlatego zdecydowaliśmy się na budowę Experience Centre. Mamy nadzieję, że dzięki programom edukacyjnym i treningowym przeznaczonym dla szerokiego grona osób związanych z produkcją zwierząt będziemy mogli dzielić się specjalistyczną wiedzą o nowoczesnym rolnictwie – podsumował Timur Khabibullin, dyrektor działu Livestock w Europie Centralnej.
Współpraca między MSD Animal Health a Polską Federacją
Podczas uroczystego otwarcia Experience Center MSD Animal Health oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podpisali Kartę Współpracy. W myśl jej zapisów będą one wspólnie udzielać wsparcia doradczego i technologicznego hodowcom bydła mlecznego i producentom mleka. Współpraca będzie realizowana w formie szkoleń i warsztatów z zakresu użytkowania narzędzi służących do poprawy zdrowotności stada oraz opłacalności produkcji mleka.
W ofercie firmy MSD Animal Health znajduje się bowiem między innymi system SenseHub służący do monitorowania stad bydła mlecznego w zakresie parametrów zdrowia, rozrodu i żywienia. Monitorowane mogą być pojedyncze zwierzęta oraz grupy, co dostarcza informacji o całym stadzie. Dane mogą być zbierane przez całe życie zwierząt, od chwili narodzin. Istota funkcjonowania systemu polega na wykryciu różnic w rutynie zachowania. Dzięki temu można wychwycić odstępstwa, które wskazują na problemy zdrowotne, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych, ruję czy stres.
Firma dysponuje także systemem do bezpośredniego montażu w hali udojowej, który analizuje skład mleka, a także urządzeniem, które pozwala w czasie rzeczywistym określić liczbę komórek somatycznych w mleku. Wszystkie informacje z systemów są połączone z aplikacją, która wysyła hodowcy odpowiednie powiadomienia na smartfon.
MSD Animal Health wspiera zdrowie i dobrostan zwierząt
Firma MSD w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znana jest pod nazwą Merck & Co., Inc., z siedzibą w Rahway w New Jersey w USA. MSD Animal Health jest jednostką firmy skupioną na zdrowiu zwierząt. Jest obecna w ponad 50 krajach, a jej produkty dostępne są na 150 rynkach. Zakłady produkcyjne i centra technologiczne można znaleźć w obu Amerykach, Europie, Izraelu, Chinach, Australii czy Nowej Zelandii. W Polsce mieści się nie tylko w Psarach Małych, ale również w Warszawie.
MSD Animal Health oferuje lekarzom weterynarii, rolnikom, producentom i właścicielom zwierząt szeroką gamę leków weterynaryjnych, szczepionek i rozwiązań w zakresie zarządzania zdrowiem, a także produkty do identyfikacji oraz monitoringu.
– Celem MSD Animal Health jest nie tylko zapewnienie zdrowia, ale przede wszystkim poprawa wyników i dobrostanu zwierząt, a także wspieranie osób, które się nimi opiekują. Firma intensywnie inwestuje w obszarze badań i rozwoju, o czym świadczy chociażby uruchomienie Experience Center w Psarach Małych. Zdrowsze zwierzęta to zrównoważone dostawy żywności, ochrona ludzi przed chorobami przenoszonymi przez zwierzęta – podkreślał Henrique Casagrande.
Rozwiązania MSD Animal Health służą nie tylko zwierzętom gospodarskim, ale także domowym. Spółka skoncentrowana jest na zapobieganiu chorobom zwierząt, bazuje na rozbudowanym zapleczu naukowym.
Dominika Stancelewska