Dlaczego mięso jest nam potrzebne w diecie?
Choć nie ma żadnych niepodważalnych dowodów na to, że mięso jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób u ludzi, to przypisuje mu się niestety wiele negatywnych cech.
Szacuje się, że między 700 a 900 mln ludzi na świecie głoduje lub jest niedożywionych. Brakuje im przede wszystkim składników odżywczych, które pochodzą z mięsa, jaj i mleka, zwłaszcza mikroelementów, witamin i białka.
– Spożywanie produktów, które są teraz bardzo zalecane, będzie prowadziło do dalszego pogłębiania się tych niedoborów. Nie uwzględnia się bowiem ważnych aspektów żywienia dietami roślinnymi wykluczającymi produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie zwrócono między innymi uwagi na najnowsze dowody dotyczące różnic w biodostępności mikroelementów z różnych pokarmów. W dietach z dużą ilością białka roślinnego, nawet jeśli wydaje się, że żelaza jest dużo, to jest ono słabo przyswajalne przez organizm ludzki – mówiła prof. Alice V. Stanton z Uniwersytetu Medycyny i Nauk o Zdrowiu w Irlandii podczas Konferencji Lekarzy Chorób Świń w Krakowie.
Czerwone i przetworzone mięso jest bogate we wszystkie niezbędne aminokwasy, a także w wiele powszechnie brakujących składników mineralnych, więc jeśli przesłanie zalecające jego umiarkowane spożycie miałoby zostać wdrożone, to zdaniem prof. Alice V. Stanton, częstotliwość występowania niedożywienia, zwłaszcza dzieci i matek, a także anemii spowodowanej niedoborem żelaza czy utrata masy mięśniowej i siły u osób starszych, znacznie by wzrosły.