U loch z anemią porody trwają dłużej, co wymaga większej pomocy rodzącym się prosiętomDominika Stancelewska
StoryEditorRozród świń

Niedobór żelaza u loch - czym się objawia i jakie ma konsekwencje?

10.08.2024., 11:00h

Ze względu na większą liczebność miotów wydłuża się czas porodów, a to opóźnia pobranie siary przez prosięta i w konsekwencji u osesków często występują biegunki. Ogromną rolę w występowaniu ciężkich porodów odgrywają czynniki żywieniowe i mechanizmy metaboliczne.

Co wpływa na wydłużenie się czasu porodu u loch? 

Coraz większa produkcyjność loch zwiększa ryzyko trudnych porodów i większej liczby prosiąt martwo urodzonych. Trudny poród nie oznacza pojawienia się kłopotów pod koniec jego trwania – przy ostatnich prosiętach, ale problemy są już od 4.–5. prosięcia.

Czynnikiem wpływającym na czas trwania porodu jest między innymi zawartość włókna w paszy dla loch prośnych, które ogranicza zaparcia i przyspiesza akcję porodową. Również lochy zbytnio otłuszczone cechują się dłuższym i trudniejszym porodem oraz większą liczbą martwych prosiąt. Z drugiej strony, zbyt duża ilość tkanki mięśniowej, a bardzo mała tłuszczowej sprawia, że maciory szybko wchodzą w fazę kataboliczną i mają problemy z odbudową kondycji.

Podczas długiego porodu płody są narażone na przerwy w przepływie tlenu przez pępowinę, co ma wpływ na ich zdrowie, a nawet zwiększenie śmiertelności. Wraz z obkurczaniem się macicy zmniejsza się ilość dostarczanego tlenu, więc prosięta urodzone najpóźniej ponoszą największe tego konsekwencje i mają najmniejsze prawdopodobieństwo przeżycia do odsadzenia. Są trzy razy bardziej narażone na upadki w pierwszym tygodniu po porodzie. Brak tlenu ma wpływ na zaburzenia ssania, mniejsze pobranie siary i mleka oraz gorszą odporność noworodków.

Brak żelaza powoduje niedotlenienie zarówno u prosiąt jak i loch

Żelazo jest pierwiastkiem wykorzystywanym do tworzenia hemoglobiny – składnika czerwonych krwinek (erytrocytów), dzięki którym możliwy jest transport tlenu wraz z krwią do każdej komórki i jednocześnie odbieranie dwutlenku węgla. Zmniejszenie ilości hemoglobiny w organizmie o 25% w stosunku do normy fizjologicznej jest granicą, w której stwierdza się anemię. Dotyka ona głównie prosięta, ponieważ rodzą się z ograniczonymi rezerwami żelaza – niezbędnego składnika krwinek czerwonych. Rzadko mówi się o anemii loch. Tymczasem stężenie żelaza wydaje się czynnikiem ryzyka wpływającym na zdrowie wysokoplennych loch.

Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 18:57