W przypadku wątpliwości co do potrzeby uśmiercenia rolnik powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli jednak objawy choroby lub urazu wiążą się z widocznym cierpieniem zwierzęcia i nie ma możliwości ich złagodzenia, należy podjąć decyzję o uśmierceniu.Dominika Stancelewska
StoryEditorTrzoda chlewna

Nowe zalecenia odnośnie uśmiercania zwierząt z konieczności

09.09.2024., 14:30h

​Główny Lekarz Weterynarii we współpracy z Krajowym Związkiem Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej „POLPIG” wydał dokument „Dobre praktyki przy uśmiercaniu świń w gospodarstwie”.

GIW wydał zalecenia odnośnie uśmiercania świń z konieczności. Co się zmieniło?

Zgodnie z nim konieczne jest stosowanie ogłuszania i metod uśmiercania wskazanych w załączniku I do rozporządzenia 1099/2009, w tym za pomocą dwutlenku węgla w dużym stężeniu lub w połączeniu z innymi gazami, a w przypadku prosiąt uderzenie w głowę, choć ta metoda nie może być stosowana rutynowo, a jedynie wtedy, kiedy nie ma do dyspozycji innych rozwiązań.

Można również używać urządzeń bolcowych lub ogłuszanie elektryczne elektrodami. Właściwe zastosowanie tych metod powinno oszczędzać zwierzętom wszelkiego niepotrzebnego bólu i cierpienia, a wybór najodpowiedniejszej metody zależy od wielkości zwierząt i możliwości technicznych w gospodarstwie oraz doświadczenia i wiedzy osoby dokonującej uśmiercenia z konieczności.

Nie ma konieczności posiadania świadectwa kwalifikacji do uśmiercania przez rolników

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii informuje, że nie jest wymagane posiadanie świadectwa kwalifikacji do uśmiercania z konieczności, rekomenduje jednak, aby rolnicy odbyli szkolenie w tym zakresie w porozumieniu z powiatowym lekarzem weterynarii.

Rekomenduje też ustanowienie w każdym gospodarstwie procedury zasad dobrej praktyki związanej z uśmiercaniem zwierząt z konieczności i wyborem metod dla konkretnych zwierząt (metoda, waga i wiek). Celem takiej procedury jest zapewnienie przestrzegania dobrostanu zwierząt przez pracowników gospodarstwa.

Kiedy zwierzę kwalifikuje się do uśmiercenia z konieczności?

W przypadku wątpliwości co do potrzeby uśmiercenia rolnik powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli jednak objawy choroby lub urazu wiążą się z widocznym cierpieniem zwierzęcia i nie ma możliwości ich złagodzenia, należy podjąć decyzję o uśmierceniu. Dotyczy to na przykład prosiąt z poważnymi wrodzonymi wadami rozwojowymi, jak zarośnięty odbyt, które nie rokują na przeżycie lub doznały trwałych urazów podczas porodu albo są przedwcześnie urodzone, mają brak odruchu ssania oraz temperaturę ciała poniżej 36°C i wagę urodzeniową poniżej 700 g.

Świnie, które uległy urazom, jak złamania kończyn, kręgosłupa, czy z głębokimi ranami, w tym z otwarciem jamy ciała, wynicowaniem narządów wewnętrznych, niezdolne do jedzenia i picia, również kwalifikują się do uśmiercenia z konieczności.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. wrzesień 2024 03:05