W opublikowanym przez firmę Cargill raporcie, obejmującym cały 2023 rok, odnotowano w porównaniu z 2022 rokiem zwiększenie ilości fumonizyn, za to niewielki spadek skażenia zearalenonem.Dominika Stancelewska
Zanieczyszczenie mykotoksynami surowców paszowych może mieć poważne konsekwencje dla wydajności i zdrowia świń. Występowanie toksyn wytwarzanych przez grzyby i pleśnie zmienia się z roku na rok w zależności od warunków uprawy i zbioru, klimatu, wilgotności surowców oraz ich przechowywania i transportu. Firma Cargill przeprowadza rocznie ponad 350 tys. analiz pod kątem skażenia materiałów paszowych mykotoksynami.
- W których surowcach paszowych występuje najwięcej mykotoksyn?
- Jakie mykotoksyny przeważają w Europie?
- Jaka jest skala zaneczyszczenia komponentów paszowych oraz gotowych pasz mykotoksynami?
- Jakie są progi ryzyka dla poszczególnych rodzjów mykotoksyn u świń?
Występowanie i rodzaj mykotoksyn w paszy zmienia się z roku na rok
Baza analiz firmy Cargill może służyć jako narzędzie radzenia sobie ze zmiennością występowania mykotoksyn, umożliwiając producentom zwierząt wdrożenie skutecznych środków kontroli zapobiegających negatywnym skutkom skażenia surowców i tym samym pasz.
Badania dotyczące zanieczyszczeń prowadzone są na szeroką skalę od ośmiu lat i pozwalają monitorować poziomy skażenia na całym świecie, aby stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoją rolnicy w różnych regionach. W ubiegłorocznych analizach poszerzono bazę danych o próbki gotowej paszy i w tym celu przebadano ponad 17 tys. mieszanek. Próbki pochodziły od 150 firm paszowych zlokalizowanych w różnych rejonach świata.