Dlaczego Belgowie rezygnują z hodowli świń?
Belgia przystąpiła do programu redukcji azotu z hodowli trzody chlewnej. W związku z tym wiele stad uległo likwidacji. O tym, czy dana hodowla zostanie zamknięta, decyduje ocena oddziaływania azotu emitowanego przez gospodarstwo do atmosfery. Pierwotnie limit wynosił 0,5 proc., jednak został obniżony do 0,025 proc., gdyż rząd Flamandii chce wykorzystać pozostały na ten cel budżet, którego łączna wartość to 200 mln euro.
Ilu rolników wybrało likwidację świń?
Na przystąpienie do programu likwidacji pogłowia świń w Belgii zdecydowało się w pierwszym etapie 156 ferm. Obecnie trwa drugi etap, do którego przystąpiło kolejnych 19 gospodarstw. Szacuje się, że w gospodarstwach zakwalifikowanych do pierwszego etapu hoduje się około 182 000 świń. Średni wiek rolników, którzy decydują się wziąć udział w programie likwidacji pogłowia, wynosi 57 lat.
Przeczytaj także: Rolnikom grozi kontrola za brudne krowy. Nowe wytyczne weterynarii
Do programu mogą przystąpić kolejni rolnicy
Po obniżeniu progu emisji azotu do 0,025 proc. program objął kolejne 2700 ferm, co oznacza, że niemal wszystkie hodowle trzody chlewnej we Flandrii mogą przystąpić do likwidacji i uzyskać odszkodowania. Drugi etap wciąż jest otwarty, dotąd na udział zdecydowało się 19 gospodarstw, jednak rolnicy mają czas na decyzję do maja 2025. Dopiero wtedy będzie można określić, ile hodowli trzody chlewnej zamknięto w związku z programem obniżania emisji azotu.
Jakie odszkodowania wypłacono rolnikom za likwidację stad świń?
Rolnicy, którzy zdecydują się przystąpić do programu likwidacji stad świń w Belgii, otrzymają odszkodowanie oraz będą mogli w przyłości ubiegać się o pieniądze na rozbiórkę chlewni w kwocie 40 euro/m2. Odszkodowanie zależne jest od liczebności stada trzody chlewnej w 2021 roku. Wstępna stawka wynosi 838 euro do sztuki, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje 3,5 tys. W tej chwili flandryjskim rolnikom wypłacono już łącznie około 22 mln euro w ramach rekompensaty za zaprzestanie działalności.
Przeczytaj także: Dużo mniej paszy na 1 kg przyrostu świni. Jak to robią najlepsi rolnicy?
Ubój świń w Belgii przeniesiony do innej ubojni
Przepisy o redukcji emisji azotu wpłynęły także na ubojnie. Pod koniec września grupa rzeźni Noordvlees Group zadecydowała o zaprzestaniu uboju w zakładzie w Kalmthout i w przyszłości przeprowadzania uboju wszystkich świń w Sus Campiniae w Oevel. Grupa Noordvlees będzie kontynuować przetwarzanie mięsa wyłącznie w swojej obecnej lokalizacji. Powodem takiej decyzji są kryzysy, które dotknęły rolnictwo, w tym zwłaszcza afrykański pomów świń, pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie i nowe przepisy dotyczące azotu.
źródło: Top Agrar
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay