Jak zmniejszyć odór z chlewni, by nie mieć problemów z sąsiadami?
Producent trzody chlewnej z województwa łódzkiego ma zapłacić sąsiadom ponad 60 tys. zł, a wraz z odsetkami nawet ponad 100 tys. zł, za stwarzanie uciążliwości zapachowej, choć ma jedynie 360 stanowisk do tuczu w cyklu otwartym. Pokazuje to, że rolnicy muszą rozważać stosowanie w produkcji zwierzęcej surowców i metod zmniejszających emisję gazów.
Sprawa rolnika skazanego za zapachy z chlewni w Sejmie. "Żaden rolnik nie może czuć się bezpiecznie"
Pomimo że od lat trwają dyskusje na temat, jak przeciwdziałać uciążliwościom zapachowym pochodzącym z chlewni, nikt jeszcze nie znalazł jednego skutecznego sposobu na określanie ich zawartości. Prace nad prawnym uregulowaniem standardów zapachowej jakości powietrza podejmowane są w wielu krajach Unii Europejskiej i nadal nie doprowadziły do sformułowania jednoznacznych definicji i kryteriów uciążliwości. Tymczasem oczekiwania społeczne wciąż rosną, co doprowadza do konfliktów, a większość inwestycji spotyka się ze sprzeciwem mieszkańców wsi.
Nie ma obiektywnej metody oceny uciążliwości zapachowej produkcji zwierzęcej
Brak przepisów sprawia, że może wystąpić duża dowolność i subiektywność oceny uciążliwości zapachowej. Najczęściej dokonuje się jej bowiem z zastosowaniem metody sensorycznej, czyli detektorem zapachu jest ludzki nos. Przepisy prawne powinny być natomiast jednoznaczne, bez możliwości różnych interpretacji. Póki co, producenci trzody chlewnej muszą uporać się z problemem, jaki stanowi emisja odoru wydzielanego przez odchody świń, we własnym zakresie.
Zwierzęta, poza parą wodną i ciepłem, wydzielają również szkodliwe gazy, między innymi dwutlenek węgla, amoniak, siarkowodór, które muszą być usuwane na zewnątrz poprzez systemy wentylacyjne. Redukcję emisji gazów można uzyskać na kilka sposobów. Po pierwsze, za pomocą specjalnych filtrów zamontowanych na kominach wentylacyjnych, a po drugie, dzięki dodatkom do pasz dla świń wiążącym zanieczyszczenia. Sorbenty wiążą szkodliwe gazy, podobnie jak to się dzieje przy wychwytywaniu i usuwaniu z organizmu mykotoksyn.