Aplikacja HyCare Digital do zwalczania gryzoni firmy MS Schippers
Gryzonie stanowią w produkcji zwierzęcej problem, którego nie należy lekceważyć, zwłaszcza że nie tylko zjadają zmagazynowane zboże i paszę, ale mogą także je zanieczyszczać, przyczyniając się do roznoszenia chorób groźnych nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi.
HyCare Digital firmy MS Schippers to całościowy system do zwalczania gryzoni w gospodarstwach bez użycia preparatów deratyzacyjnych. System ten łączy w sobie naturalne metody odstraszania gryzoni, takie jak lokalizacja drapieżników i zarządzanie ich siedliskami, oraz cyfrowy system nadzoru nad pułapkami dla gryzoni.
Poszczególne punkty obserwacji i pułapki można monitorować za pomocą aplikacji, która zgłasza odpowiednie wnioski i zalecenia bezpośrednio na smartfonie rolnika, aby mógł on wdrożyć niezbędne działania i podjąć środki zaradcze.
Rejestrowane jest na przykład uruchomienie pułapek, dzięki czemu można je szybko sprawdzić i ponownie włączyć do użytkowania. Jednocześnie możliwe jest gromadzenie w systemie dokumentacji wymaganej przy ewentualnych kontrolach. HyCare Digital umożliwia ukierunkowane zwalczanie gryzoni bez niepotrzebnego obciążania przyrody i środowiska.
Utrzymanie ciepła w legowiskach dzięki systemowi Thermonest ECO firmy ATX
Utrzymanie stałej temperatury u prosiąt jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich przeżywalność i odporność na choroby. Pomagają w tym specjalnie izolowane i zadaszone legowiska.
Szwajcarska firma ATX opracowała system ogrzewania w legowisku dla prosiąt, który zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła i stałą temperaturę, która w gnieździe może być o 6–8°C wyższa niż temperatura w pomieszczeniu. Thermonest ECO jest wyposażony w mechanizm blokujący kurtynę, co znacznie ułatwia obsługę. Po opuszczeniu pokrywy kurtyna się podnosi.
W zestawie znajduje się wielofunkcyjna płyta do przewodzenia ciepła i zamknięcia legowiska. Jej funkcję można szybko zmienić w kilku prostych krokach – do ustawienia parametrów potrzeba tylko 7–10 sekund na kojec, co czyni produkt interesującym również dla dużych gospodarstw. Thermonest ECO stanowi element wyposażenia poprawiający dobrostan prosiąt, jak i pracę właściciela, a także ogranicza straty energii.
Bar z przekąskami Weda dla odwrócenia uwagi
Pozostawienie u świń nieobciętych ogonów może zwiększać ryzyko ich gryzienia. Dla odciągnięcia uwagi zwierząt proponuje się stosowanie różnego typu przedmiotów do zabawy i manipulacji. Niestety materiały te zbyt często nudzą się zwierzętom i nie zaspokajają wszystkich ich potrzeb.
Niemiecka firma Weda opracowała Pro-Bar – dozownik przekąsek przeznaczony głównie do odwracania uwagi i zapobiegania negatywnym zachowaniom. Za każdym razem, gdy świnia dotknie czujnika, system upuszcza do korytka leżącego na podłodze 4–6 larw muchy czarnej. Larwy są przenoszone rurami pod ciśnieniem powietrza, dzięki czemu docierają do karmienia nieuszkodzone.
Dzięki smacznej przekąsce zwierzęta są stale zachęcane do dalszych poszukiwań, mają zajęcie i mniej interesują się ogonami innych świń. Główna zaleta Pro-Bar to skutecznie odwrócenie uwagi, które zapobiega obgryzaniu ogona i poprawia dobrostan zwierząt, zaspokajając naturalną potrzebę poszukiwania pożywienia. Dodatkowo larwy owadów dostarczają cennego białka zwierzęcego.
Kamera Body AI Score firmy Schauer ocenia kondycję loch za pomocą sztucznej inteligencji
Innowacja wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI) znajduje się w ofercie austriackiej firmy Schauer. To system oparty na kamerach i specjalnym oprogramowaniu, aby lepiej ocenić kondycję loch prośnych.
Do tej pory stan zwierzęcia można było określić za pomocą pomiaru grubości słoniny, ale jest to czasochłonne i mało powtarzalne, gdyż pomiar należy przeprowadzić za każdym razem w określonych punktach. Ocena kondycji tylko na podstawie masy ciała również jest niewystarczająca, podobnie jak opieranie się na wprawnym oku obsługi. Z tego powodu zwierzęta często żywione są według ujednoliconej krzywej żywienia, a nie zgodnie z faktycznymi potrzebami.
Dzięki Body AI Score firmy Schauer możliwa jest automatyczna ocena kondycji i dopasowanie żywienia do stanu loch. System oparty na kamerach ma za zadanie rejestrować każde zwierzę z kilku pozycji, analizować dane, a następnie za pomocą sztucznej inteligencji określić kondycję loch.
Według producenta stały pomiar umożliwia wczesną korektę krzywej żywienia poszczególnych zwierząt, aby nie były zbyt chude lub zbyt tłuste, a tym samym zwiększyć płodność loch, oraz by nie marnować niepotrzebnie paszy. System może być stosowany zarówno w elektronicznej stacji karmienia, w bramkach do selekcji i sortowania, jak i jako samodzielne urządzenie.
Czytaj więcej: Targi EuroTier 2024: jakie nowości dla rolników zaprezentują firmy?
Dominika Stancelewska