Wraz ze wzrostem liczby prosiąt, maleją koszty ich odchowu
Wraz ze wzrostem liczby prosiąt maleją koszty jednostkowe i zwiększa się opłacalność chowu. Wyniki te są w znacznym stopniu determinowane efektywnością krycia loch.
Prawidłowa organizacja produkcji w stadach loch zapewnia satysfakcjonujące wyniki. Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku wysoka użytkowość rozpłodowa loch, wyrażająca się liczbą miotów uzyskanych w ciągu roku, jak i ich liczebnością. Niezadowalające wyniki w rozrodzie wynikają najczęściej z nieodpowiedniej struktury wiekowej stada podstawowego, niskiej jakości wprowadzanych loszek oraz zbyt krótkiego użytkowania loch. Duży udział loszek remontowych spowodowany jest zazwyczaj małą skutecznością inseminacji i zbyt wczesnym brakowaniem loch, które optymalnie powinny w ciągu swego życia odchować co najmniej 6 miotów.
Zbyt duży udział pierwiastek może zmniejszyć liczbę odchowywanych prosiąt w miocie nawet o 2 sztuki. Krótszy czas użytkowania loch może być z kolei efektem zbyt wczesnego krycia loszek.
Prowadzona od lat selekcja w kierunku zwiększania tempa wzrostu i mięsności doprowadziła do skrócenia okresu uzyskiwania dojrzałości rozpłodowej. Loszki hodowlane przeznaczone do krycia mają mniejsze rezerwy energetyczne organizmu w postaci tłuszczu, a to z kolei może skutkować obniżeniem ich użytkowości rozrodczej.