Piętrowa chlewnia w Maasdorfie zostanie zamknięta
Niemiecką prasę obiegła kilka dni temu informacja o definitywnym zamknięciu wielopiętrowej chlewni w Maasdorfie i wygaszeniu prowadzonej w niej hodowli. Powodem jest brak zezwolenia na prowadzenie w wieżowcu działalności przemysłowej.
Budynek powstał w 1970 roku i ze względu na swój szczególny kształt uznawany był za wyjątkowo prestiżowy obiekt w NRD. Pomimo licznych protestów ze strony organizacji broniących praw zwierząt, budynek był eksploatowany przez firmę HET GmbH aż do 2018 roku. Na sześciu piętrach chlewni hodowano około 500 macior. W obiekcie prowadzono hodowlę podstawową, reprodukcyjną oraz produkcję prosiąt, których całkowita liczba wynosiła około 3000 zwierząt.
Przemysłowa chlewnia w Maasdorfie w ogniu krytyki
Od 2015 roku regularnie dochodziło do ostrej krytyki i protestów pod adresem chlewni z powodu łamania zasad dobrostanu i podstawowych praw zwierząt. Organizacje prozwierzęce cyklicznie publikowały materiały wideo, dokumentujące brak odpowiedniej higieny w obiekcie, obrażeń u zwierząt oraz utrzymywania świń w zbyt małych boksach. Protesty i liczne skargi pod adresem chlewni doprowadziły do wszczęcia śledztwa przez prokuraturę Dessau-Roßlau w sprawie naruszeń ustawy o dobrostanie zwierząt. Po wykryciu uchybień, właściciel ogłosił, że chce zmodernizować prowadzoną przez siebie produkcję
We wrześniu 2018 r. budynek został opuszczony w związku z planowaną przebudową i ponownym oddaniem do użytku. Do modernizacji jednak nigdy nie doszło. We wrześniu 2021 r. wygasła koncesja na prowadzenie hodowli i utrzymywania trzody chlewnej, a w 2023 r. także możliwość składowania obornika na terenie obiektu.
Na chwile obecną Nie jest jeszcze jasne, co stanie się z sześciopiętrowym betonowym blokiem.