Więcej o historii tego gospodarstwa w języku niderlandzkim można przeczytać TUTAJ.
Produkcja trzody chlewnej w Belgii
Podczas wizyty studyjnej w Hof Te Kattem, doradca ds. polityki międzynarodowej Boerenbond zaprezentował wybrane zagadnienia związane z produkcją trzody chlewnej w Belgii, w tym wyzwania i możliwości tego sektora. W Belgii hodowanych jest ok. 5,35 miliona świń, z czego 95% znajduje się we Flandrii. We Flandrii działa ponad 3490 ferm trzody chlewnej, co stanowi 3,5% europejskiego pogłowia świń. Podkreślono rodzinny charakter tych przedsiębiorstw, co jest istotnym elementem belgijskiego sektora trzody chlewnej.
Zaakcentowano wysokie kwalifikacje i motywację hodowców trzody chlewnej w Belgii, którzy często uczestniczą w kursach szkoleniowych organizowanych przez Boerenbond. Większość tych gospodarstw to gospodarstwa zamknięte, co oznacza, że prosięta są tuczone na miejscu, w tym samym gospodarstwie. Jest to istotna zaleta z punktu widzenia sanitarnego i bezpieczeństwa biologicznego, ponieważ zmniejsza ryzyko wprowadzenia chorób. Prosięta pochodzące z jednego gospodarstwa nie są mieszane z prosiętami innego pochodzenia, co dodatkowo minimalizuje ryzyko zdrowotne.
Zwrócono również uwagę na coraz niższe zużycie leków w hodowli trzody chlewnej w Belgii. W ostatnich latach poczyniono znaczne inwestycje w najlepsze dostępne technologie, aby ograniczyć emisję amoniaku, a także zwiększono inwestycje w dobrostan zwierząt. Wiele firm aktywnie angażuje się w przetwarzanie obornika, co dodatkowo wspiera zrównoważone rolnictwo.
Bezpieczeństwo biologiczne w gospodarstwach rolnych
Podczas wykładu przedstawiciel Boerenbond poruszył także kwestię bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach rolnych. Zaznaczono, że coroczna kontrola bezpieczeństwa biologicznego, przeprowadzana przez lekarza weterynarii, jest wymagana przepisami belgijskimi. Wprowadzane są środki zapobiegawcze mające na celu ochronę przed wprowadzaniem chorób, w tym afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dostęp do budynków gospodarczych, w których przebywa trzoda chlewna, jest ograniczony wyłącznie do osób niezbędnych, a nowe zwierzęta hodowlane poddawane są kwarantannie przez 4 tygodnie przed wprowadzeniem do stada.
Problemy sektora trzody chlewnej w Belgii
W trakcie spotkania omówiono także problemy, z jakimi boryka się sektor trzody chlewnej w Belgii. Wskazano na silny kryzys w hodowli trzody chlewnej trwający od 2018 r. do wiosny 2022 r., który spowodował zmniejszenie podaży tuczników. Od wiosny 2022 r. doszło do gwałtownego wzrostu kosztów produkcji z powodu wojny w Ukrainie, co wpłynęło na wzrost cen paszy i energii. Mimo że spadek pogłowia trzody chlewnej w Belgii i UE spowodował wzrost cen trzody chlewnej w ciągu ostatnich dwóch lat, ceny te w ostatnim miesiącu ponownie spadły.
Dodatkowo zwrócono uwagę na problemy związane z eksportem do krajów trzecich. Na przykład Chiny grożą nałożeniem dodatkowych ceł importowych na wieprzowinę, choć na początku tego roku zniosły embargo na belgijską wieprzowinę. Pojawiły się również obawy dotyczące afrykańskiego pomoru świń, który został wykryty w Niemczech. W Belgii prowadzi się aktywny nadzór epidemiologiczny i monitorowanie zapobiegawcze we wszystkich gospodarstwach trzody chlewnej przez agencję ds. bezpieczeństwa żywności (FAVV). Próbki od świń, które muszą być leczone z powodu chorób, są badane pod kątem obecności afrykańskiego pomoru świń. Dotychczas nie wykryto żadnego skażenia w żadnym profesjonalnym gospodarstwie. FAVV wymaga również corocznego audytu bezpieczeństwa biologicznego.
Co to jest Boerenbond?
Boerenbond to profesjonalna organizacja zrzeszająca rolników we Flandrii i wschodniej Belgii, zaangażowana w tworzenie silnego i zrównoważonego sektora rolnego i ogrodniczego. Organizacja działa aktywnie poprzez szkolenia, tworzenie sieci kontaktów, wspieranie innowacji, udzielanie wsparcia oraz zapewnianie porad dla swoich członków.
Uczestnicy spotkania mieli także możliwość odwiedzenia Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB) i wysłuchania wykładów na jego temat. VIB, we współpracy z innymi uniwersytetami, prowadzi badania w różnych dziedzinach, takich jak biologia roślin, onkologia, neuronauka, mikrobiologia, choroby zapalne i sztuczna inteligencja w kontekście roślin. Centrum Diagnostyki Roślin (DCP), będące częścią Flandryjskiego Instytutu Badawczego ds. Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (IVLO), oferuje wsparcie dla producentów rolnych w zakresie analizy materiału roślinnego pod kątem obecności patogenów i szkodników.
Podsumowując, spotkanie ENAJ/EU-FarmBook Press and Networking Event ukazało, jak innowacyjne technologie i współpraca w ramach europejskich projektów przyczyniają się do wzmacniania zrównoważonego rolnictwa i poprawy bezpieczeństwa biologicznego w sektorze rolnym. Zaprezentowane rozwiązania, takie jak np. biokontrole AGROBODY Foundry™ i system N2 Applied, demonstrują potencjał nowoczesnych metod w przeciwdziałaniu współczesnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne czy kryzys w hodowli trzody chlewnej. Te inicjatywy pokazują, jak istotne jest wsparcie rolników w adaptacji do nowych warunków, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości europejskiego rolnictwa.
Przeczytaj również:
Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń