Obcinanie ogonów u prosiąt tylko w wyjątkowych sytuacjach
Należy dostosować obsadę zwierząt do wielkości kojca, podawać zbilansowaną paszę i dostarczyć materiałów, które będą zaspokajały instynkt gryzienia.
Obcinanie ogonów można obecnie wykonywać tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy inne środki zapobiegające ich gryzieniu zawiodą i tylko wtedy, gdy u zwierząt zostaną wykryte pierwsze oznaki gryzienia. Niemniej, produkcja świń z długimi ogonami wciąż nie stała się powszechna.
Nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich rutynowo skraca się ogonki. Zdaniem niektórych, pozostawienie długich ogonów może być przyczyną tego, że świnie będą je gryzły. Zwłaszcza przy utrzymaniu na podłogach rusztowych, bez dostępu do ściółki. Ból wywołany powstałymi ranami ma negatywny wpływ na zachowanie zwierząt oraz ich zdrowie i przyrosty, powodując znaczne straty ekonomiczne. Świnie słabo przyrastają, pogarsza się wykorzystanie paszy, a w bardziej drastycznych przypadkach zdarzają się nawet upadki.
Czy wejdzie w życie całkowity zakaz obcinania ogonów u prosiąt?
Ze względu na zwiększanie wymogów dobrostanu, coraz silniejsze są jednak naciski na wprowadzenie całkowitego zakazu obcinania ogonków u prosiąt bądź wprowadzenie kar, gdy rolnicy przed wykonaniem zabiegu nie podejmą działań zapobiegających obgryzaniu ogonów i agresji poprzez poprawę warunków lub zmniejszenie zagęszczenia w kojcach.