Dozowniki paszy dla loch pozwalają na indywidualne, ale nie tak precyzyjne żywienie. W kojcach można natomiast wydzielić boks do separacji problematycznych lochDominika Stancelewska
StoryEditorJak żywić lochy?

Żywienie loch: indywidualne żywienie to lepsza wydajność

29.01.2025., 15:00h

Wymagania pokarmowe loch w czasie ciąży ulegają zmianom i dostarczana pasza musi sprostać zapotrzebowaniu w różnych fazach. Przy obecnej genetyce charakteryzują się one wysoką plennością, a także dobrym wykorzystaniem paszy. Aby w pełni to wykorzystać, trzeba dostosować poziom żywienia do kondycji poszczególnych samic, ich wieku, kolejności miotu i jego wielkości.

Między lochami istnieją bardzo duże różnice w zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe

W czasie ciąży celem jest takie żywienie loch, które zapewni minimum 14 prosiąt w miocie, odpowiedni przyrost masy miotu i utrzymanie grubości słoniny, a także dobrej kondycji u loch. Zwykle są one karmione paszą, której skład jest oparty na przeciętnym zapotrzebowaniu stada na energię i składniki odżywcze, w tym aminokwasy i minerały.

Istnieją jednak duże różnice w potrzebach żywieniowych między lochami, nawet w tym samym stadium fizjologicznym. W związku z tym przy ujednoliconym sposobie żywienia zdarzają się maciory niedożywione lub przekarmione, co może prowadzić do problemów z rozrodem i zwiększa koszty paszy. Uwzględnienie indywidualnych wymagań żywieniowych i zmieniających się p...

Pozostało 90% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warszawa
8°C
Niewielki deszcz
wi_00
sob.
wi_00
9°C
-1°C
niedz.
wi_00
6°C
-2°C
pon.
wi_00
7°C
0°C
wt.
wi_00
8°C
-1°C
śr.
wi_00
8°C
2°C
04. kwiecień 2025 20:56