StoryEditorŚwinie

Synchronizacja rui i porodów u macior - jak je osiągnąć?

19.09.2019., 12:09h
Dobrze funkcjonujący rozród pozwala uzyskać wysoką wydajność macior i dobre wyniki produkcyjne, jednak wymaga dokładnego planowania i kontroli cyklu rujowego u loch. Jednym z zabiegów stosowanych w celu poprawy efektywności rozrodu w gospodarstwach jest synchronizacja rui i porodów.
Jest to praktyczna metoda sterowania rozrodem świń. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie u określonej liczby macior tej samej fazy cyklu rujowego. W praktyce metodę tę stosuje się w technologii grupowych wyproszeń loch, a szczególnie przy wprowadzaniu loszek w pierwszy cykl.


Zalety grupowych wyproszeń

Synchronizacja rui i powiązane z tym grupowe wyproszenia loch mają dużo zalet. W takim systemie produkcji istnieje możliwość uzyskania rui u odsadzanych loch oraz wprowadzanych młodych loszek, a tym samym sprawnej kontroli jej objawów. Wszystkie zabiegi są z góry zaplanowane, dzięki czemu rozkład prac jest łatwiejszy i można skupić się na elementach, które mają istotny wpływ na wyniki produkcyjne.

Dzięki temu, że porody odbywają się w ściśle określonym czasie, rolnik może mieć pełny nadzór nad wyproszeniami. Najniższe straty prosiąt w okresie odchowu przy lochach (wynoszące poniżej 5%), są odnotowywane w systemie dozoru i intensywnej opieki nad rodzącymi się miotami. Jeśli porody trwają krócej niż 4 godziny, średnia liczba prosiąt martwo urodzonych wynosi około 4%, natomiast przy porodach trwających ponad 6 godzin, liczba martwych urodzeń wzra...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 10:17