Polskie badania nad szczepionką przeciwko ASF w PIW w Puławach
Badania nad szczepionką przeciwko ASF są prowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB od 2017 r. w związku z realizacją grantu pt.: „Konstrukcja rekombinowanego szczepu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) przy użyciu techniki CRISPR/Cas9 oraz określenie jego właściwości biologicznych in vitro na modelu świń”.
Badania w tym zakresie prowadzone są w oparciu o następujące źródła finansowania:
- grant Narodowe Centrum Nauki – całkowita kwota finansowania: 597 tys. zł;
- subwencja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 700 tys. zł.
Pierwszy grant został już wykorzystany w całości, a z ministerialnej subwencji wydatkowano do tej pory 134 tys. zł.
Szczepionka przeciwko ASF powinna "obudzić" dwie drogi odpowiedzi układu odpornościowego po wniknięciu wirusa
Badania nad szczepionką przeciwko ASF są prowadzone przez PIWet-PIB w Zakładzie Chorób Świń, pod nadzorem kierownika tego Zakładu, w gronie 5 pracowników naukowych.
- W trakcie badań klinicznych, które zostały przeprowadzone w ramach projektu uzyskano cenny materiał od świń-ozdrowieńców, który podlegał m. in. analizie pod kątem odpowiedzi immunologicznej zachodzącej w przebiegu choroby. Na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących odpowiedzi immunologicznej w ASF, wnioskuje się z dużym prawdopodobieństwem, że do efektywnego zwalczania choroby niezbędna jest odpowiedź składająca się z dwóch komponent układu immunologicznego tj. odpowiedzi immunologicznej humoralnej (wys. miana przeciwciał) i odpowiedzi immunologicznej komórkowej (wzrost odsetka limfocytów T) – napisał w odpowiedzi na interpelację posłów Doroty Niedzieli oraz Kazimierza Plocke wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Badania nad szczepionką będą kontynuowane w tym roku. Schemat dalszego postępowania ustalono w grudniu 2020 roku, a tok postępowania uzależniono od zidentyfikowania ciągłych linii komórkowych umożliwiających namnażanie się wirusa ASF.
Zdjęcie: Pixabay