Pomiary hałasu są wymagane w związku z eksploatacją instalacji do chowu świń o obsadzie większej niż 2 tys. stanowisk dla zwierząt o masie ciała ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior. Rolnicy podlegający konieczności uzyskania pozwolenia zintegrowanego są zobowiązani do wykonywania pomiaru hałasu od instalacji raz na dwa lata. Hałas, czyli dźwięki o częstotliwości od 16 do 16 000 Hz, zgodnie z prawem to zanieczyszczenia. Aby chronić przed nimi środowisko, należy przestrzegać stosownych norm, w czym pomagają regularne pomiary hałasu, którego źródłem mogą być na przykład instalacje w obiektach inwentarskich.
Rolnicy tracą słuch
Poziom hałasu może być bardzo wysoki szczególnie tam, gdzie przebywają lochy (ciąża, porody, prosięta po odsadzeniu), a także podczas takich czynności, jak pobieranie krwi oraz transport i załadunek zwierząt. Amerykanie zmierzyli poziomy dźwięku i są one wystarczająco wysokie, aby spowodować utratę słuchu (poziom hałasu powyżej 85 dB). Zbadali słuch u producentów trzody chlewnej oraz innych rolników i stwierdzili, że u około 33% występuje ubytek słuchu spowodowany hałasem. Utrata słuchu to stan nieodwracalny. Można jednak zapobiec dalszym jego ubytkom, podejmując działania mające na celu zmniejszenie hałasu. Można stosować słuchawki lub zatyczki do uszu podczas wykonywania hałaśliwych czynności. Znaczenie ma też technologia budowy chlewni, gdyż są materiały pochłaniające dźwięki.
Pomiary hałasu polegają na dokładnym zbadaniu poziomu jego natężenia w danym środowisku. W ich wyniku poznaje się równoważny poziom dźwięku oraz wszystkie jego źródła. Takie informacje pozwalają podjąć działania prowadzące do uzyskania właściwego stanu akustycznego.
Przyjdą i zmierzą
W prawidłowym pomiarze pomagają między innymi laboratoria badawcze. Ostatnio utworzono takie w firmie De Heus. Laboratorium Badawcze Agra-Matic posiada licencję Polskiego Centrum Akredytacji w obszarze pomiaru hałasu pochodzącego od instalacji lub urządzeń wykorzystywanych w produkcji zwierzęcej. Samodzielne zmierzenie hałasu przez rolnika, nawet jeśli posiada akredytację, może zostać przez urząd odrzucone i uznane za niewiarygodne. Jak przekonują przedstawiciele De Heus, zlecanie pomiarów podmiotom zewnętrznym, posiadającym akredytację PCA, gwarantuje ich uznanie przez urzędy. To duże ułatwienie szczególnie dla tych hodowców, którzy podlegają pozwoleniom zintegrowanym.
Metoda bezpośrednich pomiarów hałasu jest wykonywana zgodnie z załącznikiem 7 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z 30 października 2014 roku w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody. Poza akredytowaną metodyką laboratorium Agra-Matic oferuje także pomiary metodą pośrednią, gdy różnica pomiędzy tłem akustycznym a poziomem hałasu emitowanym z terenu fermy jest mniejsza niż 3 dB. Zapowiada także starania o akredytacje dla kolejnych metod badawczych.
Dominika Stancelewska