Jak wygląda tucz w piętrowej chlewni?
Chlewnia przeszła całkowitą modernizację. Nie zostało nic dobudowane, a jedynie lepiej wykorzystano dostępną powierzchnię. Co najważniejsze – zwierzęta są teraz utrzymywane także na piętrze. Transport zarówno prosiąt, jak i tuczników odbywa się za pomocą specjalnie konstruowanej windy.
W gospodarstwie jest obecnie 1500 stanowisk do tuczu. Przyjeżdżają do niego prosięta o masie ciała 30–35 kg pochodzące z krajowych stad. Cała chlewnia jest zasiedlana jednocześnie, a tuczniki są sprzedawane w wadze 125–130 kg. Rocznie odbywają się trzy cykle produkcyjne.
– Po śmierci taty mama gospodarowała sama, ale mieliśmy dużo mniej świń. Oczywiście dawno temu były też maciory w stadzie w liczbie 30–40 sztuk. Pracy było dużo, a opłacalność spadała. Wreszcie zupełnie przestało się to kalkulować i mama zrezygnowała z loch. Kiedy rozpoczęliśmy tucz, w budynku było 440 świń na płytkiej ściółce. Wymagało to codziennego jej usuwania, a zwierzęta się przy tym stresowały. Konieczne było otwieranie wrót, żeby wjechał ciągnik, a to stwarzało przeciągi i mocno obniżało temperaturę zimą. Jeśli się nie posprzątało, to ...