Jak działa piec do utylizacji odpadów zwierzęcych?
Urządzenie składa się z dwóch komór: komory głównej (utylizacyjnej) i tzw. komory dopalacza oraz części kominowej. Zastosowanie drugiej komory (dopalacza) powoduje całkowite dopalenie się w temperaturze min. 850°C i czasie min. 2 sekund niedopalonych pyłów z pierwszej komory. Dzięki temu z pracującego pieca nie wydobywają się szkodliwe zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy.
Piece, w zależności od rodzaju spalanych odpadów, mogą być ładowane od frontu lub mogą być zasypywane od góry. Niektóre modele posiadają też specjalne wyciągarki, ułatwiające ładowanie martwych zwierząt w komorze głównej.
- Firma Bentley Polska oferuje piece do utylizacji martwych zwierząt, które można w bezpieczny sposób wykorzystywać na terenie gospodarstwa
Całość prac przy urządzeniu ogranicza się do załadowania pieca, ustawienia czasu i temperatury spopielania, a po tym czasie jego oczyszczenie z popiołu, którego pozostałość to ok. 3% do 5% załadowanego materiału do spopielenia.
Powstały popiół wykorzystaj jako nawóz
Pozyskany w ten sposób popiół może stanowić doskonały nawóz, a cały proces spopielania zapewnia maksymalny poziom biobezpieczeństwa. Piec do szybkiej utylizacji zwierząt na terenie fermy to skuteczna bioasekuracja stada i ochrona przed ASF.
Dominika Stancelewska
Dominika Stancelewska