Lekarz weterynarii potwierdza zgnilec amerykański u pszczół na Podkarpaciu
To pewne, lekarz weterynarii wykrył zgnilec amerykański u pszczół na Podkarpaciu. W rejonach zagrożonych postawiono tablice ostrzegawcze informujące o tym, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.
Zgnilec amerykański pszczół w podrzeszowskich miejscowościach
Zgodnie z rozporządzeniem powiatowego lekarza weterynarii obszary zapowietrzone zgnilcem amerykańskim zostały wyznaczone w pięciu następujących miejscowościach pod Rzeszowem:
1. w powiecie brzozowskim w:
- Brzozowie,
- Bukowie,
- Górkach,
- Grabownicy Starzeńskiej,
- Humniskiej,
- Jasionowie,
- Turzym Polu,
- Trześniówie,
- Wzdówie,
- Zmiennicy;
2. w powiecie sanockim:
- Bażanówce,
- Jaćmierzu,
- Posadzie Jaćmierskiej;
3. w powiecie kraśnieńskim.
Zgnilec amerykański – co to za choroba?
Zgnilec amerykański to wysoce zaraźliwa choroba bakteryjna, która atakuje larwy pszczół. Najwięcej ognisk choroby jest odnotowywanych wraz z końcem lata i na początku jesieni. Zgnilec jest przenoszony przez pszczoły, a do ula dostaje się poprzez miód, wosk, sprzęt pszczelarski i ubrania pszczelarza. Aktualnie zgnilec amerykański pszczół występuje na terenie całej Unii Europejskiej.
Po co wyznaczane są strefy zapowietrzone?
Znaki wyznaczające strefy zapowietrzone informują pszczelarzy o tym, że z wyznaczonego terenu nie można wywozić pszczół, czerwia, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. To samo dotyczy wwozu. Niemożliwa jest również organizacja pszczelich wystaw i targów.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Dziennik Urzędowy woj. podkarpackiego