Rozród świń jest newralgicznym etapem produkcji, który natychmiast reaguje na pojawienie się w stadzie czynnika patogennego, zwłaszcza w przypadku schorzeń bezpośrednio związanych z układem rozrodczym. Należy zwracać uwagę na wszystkie symptomy mogące świadczyć o wystąpieniu choroby, aby móc niezwłocznie reagować na pojawiające się zmiany w zachowaniu się zwierząt i uzyskiwanych wynikach. Każde odstępstwo od normy, jak nieregularna ruja, mało liczny lub nieprawidłowo wykształcony miot czy poronienie, może być sygnałem o wystąpieniu groźnej w skutkach choroby zakaźnej, której konsekwencje będziemy ponosić przez długi czas.
Aby uchronić stado przed chorobami obniżającymi wskaźniki rozrodcze i opłacalność produkcji, poza rygorystycznie przestrzeganym programem bioasekuracji konieczny jest systematyczny monitoring zdrowotny i dobrany w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych program szczepień profilaktycznych.
Infekcje wirusowe są najczęstsze
Jednymi z najczęściej występujących zaburzeń rozrodu powodowanymi przez czynniki zakaźne są infekcje wirusowe. Konsekwencjami tych właśnie zakażeń są między innymi: zamieranie zarodków i p...