StoryEditorWiadomości z branży

W Inspekcji Weterynaryjnej brakuje rąk do pracy

23.03.2019., 10:03h
Inspekcja Weterynaryjna boryka się z problemami kadrowymi. Według szacunków w inspektoratach brakuje ponad 300 lekarzy. Najgorzej jest na Mazowszu oraz na wschodzie Polski. Główną przyczyną takiej sytuacji są niskie zarobki. To sprawia, że lekarze na zatrudnienie w państwowych służbach weterynaryjnych decydują się w ostateczności. Wzrasta zakres nakładanych obowiązków, pogłowie zwierząt do skontrolowania jest duże i w związku z tym potrzeba więcej rąk do pracy.

Problemy kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej spowalniają walkę z ASF

Niskie pensje oraz nadmiar zadań powodują, że coraz więcej lekarzy weterynarii przechodzi z pracy w Inspekcji do sektora prywatnego. W efekcie rośnie liczba wakatów. Zamiast jakichkolwiek rozmów o sytuacji kadrowo-płacowej, pracownicy IW otrzymują tylko dodatkowe zadania do wykonania. Przy tej ilości wakatów w Inspekcji Weterynaryjnej wszelkie podejmowane działania wydają się tylko pozorne. Bez podwyżek te etaty pozostaną wciąż nieobsadzone.

Temat problemów kadrowych był poruszany wielokrotnie podczas różnych spotkań z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej twierdzą, że brak poprawy sytuacji kadrowo-finansowej stawia pod znakiem zapytania możliwość przeprowadzenia kontroli gospodarstw pod kątem wprowadzenia obowiązkowych zasad bioasekuracji w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Inspekcja Weterynaryjna została zobligowana do odwiedzenia ponad 200 tys. gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną. Zdaniem samorządu lekarsko-weterynaryjnego, jeżeli chcemy wygrać walkę z epidemią ASF, potrzebne jest natychmiastowe wzmocnienie finansowe Inspekcji Weterynaryjnej.

Będą podwyżki dla lekarzy z Inspekcji?

Lekarze weterynarii od wielu miesięcy zabiegają o podwyżki. Niemal połowa pracowników podpisała się pod wnioskami o podwyżki adresowanymi do rządu. Dokumenty zostały złożone 15 listopada 2018 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Inspekcja Weterynaryjna jest instytucją odpowiedzialną za zdrowie ludzi i zwierząt, bezpieczeństwo wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wielo­miliardowy rynek rolniczy i pochodzący z niego eksport polskiej żywności. Warunkiem wymiany handlowej jest nadzór urzędowych lekarzy weterynarii zatrudnionych na etacie w Inspekcji nad eksportem. Braki kadrowe oraz finansowe mogą uniemożliwić wykonywanie urzędowych badań, co spowoduje utratę przez gospodarstwa statusu urzędowej wolności od chorób zakaźnych. Tym samym utracą one możliwość sprzedaży swoich produktów oraz zwierząt.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 22:03