StoryEditorŚwinie

W jaki sposób żywienie prosięcia odbija się na dorosłym osobniku?

30.04.2020., 10:04h
W zapobieganiu upadkom prosiąt duże znaczenie ma terminowe podanie preparatów zawierających żelazo, wykonanie szczepień ochronnych, a także wczes­ne rozpoczęcie dokarmiania prosiąt ssących paszą stałą. Uzyskanie dobrych wyników w okresie odchowu korzystnie przekłada się na wzrost w późniejszych etapach tuczu.
Właściwe strategie żywieniowe wpływające na polepszenie parametrów w okresie odchowu prosiąt ograniczają upadki przed odsadzeniem i wpływają na opłacalność tuczu świń. Dzięki właściwemu postępowaniu możemy uzyskać więcej prosiąt od lochy w miocie. Powinniśmy dostarczać jak najwięcej składników pokarmowych w okresie przed odsadzeniem i po nim, aby odpowiednio rozwijać odporność i wzrost prosiąt.

Dla bardziej ekonomicznego wykorzystania loch prosięta powinny być odłączane od matek jak najwcześniej. Kryterium terminu odsadzania powinien stanowić nie tyle wiek, ile masa ciała prosiąt. Zwierzęta o masie ciała 6–7 kg mogą być odsadzone od lochy i są przygotowane do samodzielnego życia. To, ile prosięta ważą przy odsadzeniu w 28. dniu życia, zależy w 95% od mleczności lochy: 3–4 litry wypitego przez prosię mleka daje około 1 kg przyrostu masy ciała. Im bardziej mleczna locha, tym wcześniej można odłączyć prosięta.

Pasza podawana przed osadzeniem musi być bardzo smakowita

Okres karmienia prosiąt mlekiem matki ma kluczowy wpływ na odpowiedni wzrost i rozwój młodych organizmów. Warunkiem dobrego rozwoju jest zapewn...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:37