StoryEditorDrób

W jakich warunkach utrzymywać pisklęta indycze?

07.05.2019., 15:05h
Pierwsze dwa tygodnie są najważniejszym okresem w życiu piskląt indyczych. Wymagają szczególnej opieki po przywiezieniu do gospodarstwa, gdyż nowe środowisko wywołuje u nich duży stres. Dlatego czasami rolnicy decydują się na już odchowane ptaki.

Odchów indyczych piskląt nie jest łatwy

Zakup jednodniowych indycząt z pewnością jest bardziej ekonomiczny, ale i zarazem trudniejszy. Indycze pisklęta są bowiem o wiele bardziej wrażliwe niż kurze. Najczęściej więc w praktyce kupuje się pisklęta już odchowane, w wieku 6–7 tygodni. Starsze ptaki są bardziej samodzielne i odporniejsze, więc ich odchów jest łatwiejszy.

Możemy również wylęgać indyczęta w swoim gospodarstwie, ale nadają się do tego tylko indyki typu lekkiego i średnio ciężkiego. Na nasiadki wybiera się indyczki zdrowe, bez pasożytów lub chorób, które mogą przenosić się na potomstwo. Dobrze jest nasadzić jednocześnie dwie indyczki, a indyczęta następnie oddać do wodzenia jednej z nich. Jaja przeznaczane do wylęgu powinny być najświeższe, najwyżej dwutygodniowe. Po zniesieniu przez kilka dni powinny być przechowywane, zanim rozpocznie się ich inkubacja.

Warunki, w jakich przeprowadza się ich magazynowanie, są niezwykle istotne. Zarodek rozpoczyna swój rozwój już w jajowodzie samicy. Po zniesieniu, kiedy jajo trafia do środowiska o niższej temperaturze powietrza, rozwój ten zostaje wstrzymany aż do momentu umieszczen...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 06:34