StoryEditorZdrowie świń

Własna szczepionka dla własnego stada świń

28.10.2022., 11:10h
W kontekście ograniczania stosowania antybiotyków u świń coraz większą uwagę poświęca się działaniom immunoprofilaktycznym. Liczba opracowanych i urzędowo dopuszczonych do stosowania szczepionek stale rośnie, a dodatkowo istnieje możliwość tworzenia autoszczepionek. Oczywiście efektywność szczepień zawsze będzie lepsza, jeśli jednocześnie poprawi się zarządzanie w gospodarstwie.

Największe kryzysy w produkcji trzody chlewnej powodują choroby wirusowe

W pałacu Mielżyńskich w Pawłowicach koło Leszna odbyła się konferencja przybliżająca tematy poruszane podczas kongresu ESPHM w Budapeszcie, dotyczące sposobów na ograniczenie stosowania antybiotyków poprzez zarządzanie, żywienie i immunoprofilaktykę. Na opłacalność produkcji świń może mieć wpływ wiele różnych czynników zakaźnych o podłożu wirusowym lub mieszanym. Zdaniem ekspertów często najważniejsze kryzysy w produkcji trzody chlewnej powodowane były właśnie przez zakażenia wirusowe. Obecnie jest to epidemia afrykańskiego pomoru świń. Wcześniej był to kryzys spowodowany epidemiczną biegunką świń (PED) w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w latach 2013–2014 zidentyfikowano wiele ognisk choroby zlokalizowanych w odległych od siebie regionach. Jak tłumaczył prof. Grzegorz Woźniakowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, do zakażenia musiało dojść znacznie wcześniej, zanim wybuchły ogniska PED.

Skutkiem zawleczenia koronawirusa PED do USA było zmniejszenie pogłowia trzody chlewnej już w kolejnym roku po wybuchu ognisk o 10%. Wprowadzeni...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 03:30