Od 23 października do 10 listopada rolnicy utrzymujący powyżej 50 świń w gospodarstwach położonych w wyznaczonych częściach województwa podlaskiego mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze de minimis na refundację połowy wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt dzikich.
Pomoc będzie przysługiwać gospodarzom w powiatach:
- sejneńskim – w gminach Giby i Sejny, z miastem Sejny,
- augustowskim – w gminach Lipsk i Płaska,
- białostockim – w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo,
- sokólskim – w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.
Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć:
- faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie, lub kopie umów-zlecenia lub umów o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie,
- oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
- oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i 3 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Rozporządzenie wprowadzające program bioasekuracji na wybranych terenach województwa podlaskiego weszło w życie 29 kwietnia bieżącego roku. Rolnicy mieli miesiąc na dostosowanie się do wymogów programu. Koszty, jakie ponieśli z tego tytułu, mogą być teraz częściowo refundowane.
Jeszcze pół roku temu zapowiadano, że pomoc będzie przyznawana w formie de minimis do wysokości 15 000 zł na jedno gospodarstwo rolne, w drodze decyzji kierownika biura powiatowego ARiMR. ds