StoryEditorWiadomości rolnicze

Wstępy 2014 – elita ogierów zimnokrwistych w Skaryszewie

12.06.2014., 12:06h
„Wstępy”, czyli Skaryszewski Jarmark Koński, gromadzą każdego roku tysiące miłośników koni. Termin organizowania tej imprezy jest ruchomy i przypada zawsze w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu.

 

Organizatorzy „Wstępów” dołożyli wszelkich starań, aby ta doroczna impreza była wzorem do naśladowania. Jednym z elementów programu tegorocznych „Wstępów”, który znacznie poprawił wizerunek imprezy, był I Ogólnopolski Pokaz Ogierów. Zaprezentowano na nim 16 najlepszych ogierów zimnokrwistych z całej Polski.

 

Pierwszy na płycie pokazał się siwy Oliwier (rasy polski koń zimnokrwisty), zbonitowany na 81 pkt. Wśród koni tej rasy maść siwa jest rzadko spotykana. Oliwier odziedziczył ją po matce Oceane 124 (rasy perszerońskiej). Właścicielem Oliwiera jest Zofia Borkowska z miejscowości Zbożenna w woj. mazowieckim.

 

Jako drugi zaprezentował się Lampas (rasy pkz) od Laguna po Uxmal z 83 pkt bonitacyjnymi. Maść tego ogiera także była bardzo wyjątkowa. Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że to koń kasztanowaty. Jednak jest to maść gniada, tzw. srebrna. Jego właścicielem jest Marek Prokop z Dąbrówki Nagórnej w woj. mazowieckim. Następnym zaprezentowanym ogierem był Framand (pkz w typie sztumskim) zbonitowany na 84 pkt. Jest on synem Frajdy po Bramin i Armanda po Arkan. Następnym ogierem był Stoczniowiec (rasy pkz) w typie sztumskim z 82 pkt bonitacyjnymi, należący również do Marka Prokopa. Następny w kolejności ogier został przywieziony z woj. podkarpackiego. Był to gniady Igon (rasy pkz) Karola Szotta z miejscowości Łazy Dębowieckie. Ogier ten otrzymał 85 pkt bonitacyjnych. Jego matką jest Iwanka po Wang, a ojcem Gourmet po Elvis.

 

Następnie zaprezentowany został ogier Boltram (rasy pkz). Został przywieziony z woj. podlaskiego z miejscowości Kowalowce Kolonia. Jego właścicielem jest Sylwester Chrzanowski. Ogier ten został zbonitowany na 86 pkt. Jego matką jest Beryl (arden szwedzki)po Mascot, a ojcem Lotram po Bertram I. Po Boltramie przed publicznością zaprezentował się Blues rasy pkz Jerzego Kwiecińskiego z Zielonki Nowej w woj. mazowieckim.

 

Innym ogierem był Jolen (rasy pkz) Andrzeja Ślepowrońskiego z miejscowości Ostrówki (woj. podlaskie). Jego matką jest Jola po Blixen, a ojcem Betowen po Bertram I. Ogier ten otrzymał 85 pkt bonitacyjnych. Następnym ogierem był Suliwan (pkz) od klaczy Stjarna (ard. szw.) po Macarol, po ogierze Pacha De Lagrange (ard. fr.) po Ideal z 86 pkt bonitacyjnymi. Właścicielem Suliwana jest Witold Świątek-Brzeziński z Brzeźna Szlacheckiego w woj. pomorskim.

 

Następnie na placu został pokazany Rafael (rasy pkz)dzierżawiony przez Grzegorza Wiszowatego z Grabowa w woj. podlaskim. Podczas pokazu nie zabrakło koni rasy ardeńskiej. Jednym z nich był Assar L (83 pkt bonitacyjne) od Astra L (ard. szw.) po August AF Hordserod po ardenie szwedzkim Junid po Ajnid. Jego właścicielem jest Roman Szultka z Sąpolna w woj. pomorskim, który jest prezesem Pomorskiego Związku Hodowców Koni.

 

Kolejnym ardenem na pokazie był Lukas (ard. szw.) z 83 pkt bonitacyjnymi. Jego właścicielem jest Marcin Szarejko z Zabłudowa Kolonii. Następnie przed publicznością zaprezentował się Bissmarck z 84 pkt bonitacyjnymi (rasy ardeńskiej) Andrzeja Derleckiego z Grabowa w woj. pomorskim. Jest on synem Bessy po Balder i ogiera Expo De Feulen po Expo Van’t Du.

 

Andrzej Derlecki pokazał też drugiego ogiera ardeńskiego Marino (85 pkt). Jest on synem klaczy Marwa II i tak jak Bissmarck – ogiera Expo De Feulen. Następnym ogierem był Univers De Lagrange (ard. fr., 83 pkt) Waldemara Sekścińskiego z Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim. Ostatnim zaprezentowanym ogierem zimnokrwistym był Lektor (81 pkt) Łukasza Strzeleckiego z Łomży w woj. podlaskim.

 

Ponieważ tegoroczne „Wstępy” odbyły się wkrótce po dniu kobiet, to właśnie panie wybrały najpiękniejszego konia pokazu. Został nim Assar L Romana Szultki. Aby podkreślić użytkowość koni zimnokrwistych, oprócz prezentacji w stępie i w kłusie oraz na płycie w pozycji „stój” kilka ogierów pokazano także w zaprzęgach. Jednym z nich był jednokonny zaprzęg w stylu białostockim. Koń zaprzężony był w chomąto podlaskie z dugą i hołoblami. W innym zaprzęgu ogiery zimnokrwiste wystąpiły z bryczką sportową, tzw. maratonówką.

 

Oprócz ogierów zimnokrwistych zaprezentowano także kilka zwierząt innych ras. Między innymi ogiera Ganges rasy małopolskiej.  Ponadto przed licznie zebraną publicznością zaprezentował się ogier Wykusz rasy huculskiej należący do Mariana Stępnia z Kolonii Seredzice w woj. mazowieckim. Dla wielu widzów najpiękniejszym koniem zaprezentowanym podczas pokazu w Skaryszewie był kary ogier rasy fryzyjskiej ze Skaryszewskiej Stadniny Koni „Hubertus”.

 

Józef Nuckowski

 

 

 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 19:11