Skaryszewskie „Wstępy” z roku na rok są udoskonalane. Powstało nowe targowisko, które jest ogrodzone, zadaszone, utwardzone i oświetlone. Zainteresowanie pokazem jest tak ogromne, że niektórzy chętni pomimo dużego placu pokazowego mieli trudności, aby zobaczyć prezentowane konie.
W tym roku po raz drugi prezentowano konie przez dwa dni. Pierwszego dnia hodowcy przywieźli konie w typie zimnokrwistym i pogrubionym. Natomiast drugi dzień przeznaczony był dla koni w typie szlachetnym, prymitywnym, w typie kuca oraz osłów, mułów i osłomułów.
Jedną ze zmian dotyczących przebiegu „Wstępów” w 2018 roku był nowy regulamin jarmarku, którego realizacja pozwoli wyeliminować sprzedaż koni na rzeź. Ustanowiony został na mocy porozumienia podpisanego przez Burmistrza Skaryszewa z fundacją Centaurus oraz na podstawie Uchwały Rady Miejskiej. Do najważniejszych zmian należą: wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, otwarcie terenu jarmarku dopiero o godzinie 5:00 rano, a także zakaz wyprowadzania koni z terenu targowiska oraz parkingu do rozładunku i załadunku zwierząt oraz wymaganie świadectwa zdrowia dla konia. Burmistrz Skaryszewa podkreśla, że formalnie nie można zabronić transakcji poza terenem jarmarku, jednak podjęte kroki mają na celu maksymalne utrudnienie tego typu działań.
- Ogier rasy zimnokrwistej Gwiazdor Mariana Guździa
Pokazy koni
Podczas tegorocznych „Wstępów” już po raz piąty odbył się Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Prezentowane zwierzęta omówili Jacek Hebda, kierownik Radomskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie oraz Mariusz Makowski, wiceprezes Powiatowego Koła HK w Radomiu. Jako pierwszy przedstawiony został ogier czystej krwi arabskiej Mu Gaz Michała Wolskiego z miejscowości Gulin. Jest on synem klaczy Murat-Gaza i ogiera Dobryń. Następnie zaprezentowany został małopolski gniady ogier Ekoton Przemysława Korczaka z miejscowości Jastrzębia, który jest synem Etyki i ogiera Harris Bej.
Po dwóch ogierach ras szlachetnych zaprezentowano ogiery zimnokrwiste. Pierwszym z nich był Polan Van Maatenhoof Jana Chojnackiego z Kazimierówki. Jest on synem klaczy Pola Van Maatenhoof i ogiera Bastian Van Maatenhoof. Następnie zaprezentowany został ogier Fryc Sławomira Rychlika z miejscowości Chomentów Puszcz. Fryc jest synem Faworytki i ardeńskiego ogiera Polo III. Po Frycu na placu pojawił się jasnogniady ogier Hojrak Krzysztofa Winiarskiego z miejscowości Grzmucin, który jest synem Halki i ogiera Mokasyn, a następnie Sonik Wojciecha Ptaszka z miejscowości Stróżno. Jest on synem klaczy Sonia i ardena szwedzkiego Bossman. Oglądający pokaz hodowcy byli zachwyceni Sonikiem mówiąc między sobą, że jest to kapitalny ogier.
- Gniady ogier Ekoton należący do Przemysława Koeczaka
W dalszej kolejności zaprezentowane zostały ogiery: Lewak Cezarego Wojtyniaka z miejscowości Jedlanka Stara, który jest synem klaczy Lewa i ogiera Hokus, brudnokasztanowatej maści Gwiazdor Mariana Guździa z miejscowości Polany Kolonia, po klaczy Gaja i ogierze Greczyn. Następnie pokazany został kary Mentor Tadeusza Koryckiego z Zaszkowa, syn klaczy Montana i ogiera Gitaner. Jako ostatni z ogierów zimnokrwistych zaprezentowany został kasztanowaty Bosz Mariana Guździa. Jest on synem klaczy Bagieta i Ogiera Picador 3.
Inne atrakcje
W trakcie pokazu przeprowadzono rekonstrukcję dawnych zwyczajów związanych z zakupem koni na targowiskach. Było to patrzenie w zęby w celu określenia wieku konia, oglądanie kopyt czy próba uciągu. W rolę kupowanego konia wcielił się ogier Lazar rasy arden polski Piotra Kundysa z Magierowa.
- Ogier Sonik Wojciecha Ptaszaka wzbudził szczególny zachwyt oglądających
Jako dodatkową atrakcję zaprezentowano także zrywkę drzewa, czyli wykorzystanie koni do wyciągania drewna w trudnodostępnym terenie. W tym elemencie swoje umiejętności zaprezentował ogier Iweron Zbigniewa Rębacza z miejscowości Krzemień Pierwszy w woj. lubelskim. Jest on synem klaczy Indiene De Maucorut i ogiera Raguin De L’etang. Ponadto grupa hipoterapeutyczna ze stadniny Hubertus pod kierownictwem Oliwi Ochodek w swoim pokazie praktycznym przedstawiła podstawowe zasady hipoterapii, wskazania i działania tej metody leczniczej oraz cechy, jakimi musi wykazywać się koń przeznaczony do prowadzenia hipoterapii.
Józef Nuckowski