StoryEditorASF

Wysyp przypadków ASF u dzików

08.02.2018., 19:02h
Tylko w ostatnim tygodniu stycznia służby weterynaryjne potwierdziły 104 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie czterech województw. W sumie mamy już 1222 przypadki tej choroby. Najwięcej, bo aż 53, zostały potwierdzone w województwie lubelskim. 35 przypadków wystąpiło w województwie mazowieckim. Na Podlasiu było ich 6. Uwagę zwraca również wzrost liczby zachorowań na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Afrykański pomór świń pojawił się tam również poza obszarami objętymi ograniczeniami.

Wysyp ognisk w województwie mazowieckim


Osiem nowych zachorowań potwierdzono również na terenie Warszawy. Pojawiły się one w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Wawer i Wilanów. Nowe zachorowania na terenie województwa mazowieckiego wystąpiły w powiatach:
  • piaseczyńskim (5 przypadków w gminie Góra Kalwaria, 4 przypadki w gminie Konstancin-Jeziorna),
  • legionowskim (6 przypadków w gminie Jabłonna, 2 przypadki w gminie Nieporęt i 1 przypadek w gminie Wieliszew),
  • nowodworskim (2 przypadki w gminie Leoncin, 1 przypadek w gminie Czosnów),
  • warszawskim zachodnim (po jednym przypadku w gminach Izabelin i Leszno),
  • otwockim (po jednym przypadku w gminach Celestynów i Karczew),
  • siedleckim (2 przypadki w gminie Korczew).

W związku z coraz liczniej występującymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń u dzików najprawdopodobniej trzeba się liczyć z tym, że wiosną nastąpi poszerzenie stref objętych ASF. Mówi się także o tym, że zostanie zniesiona strefa niebieska z najbardziej restrykcyjnymi wymogami, a pozostaną strefy czerwona i żółta.

W sytuacji, gdy choroba wystąpi u świń utrzymywanych w gospodarstwie, nadal będą tworzone obszary: zapowietrzony w promieniu 3 km i zagrożony w promieniu 7 km od ogniska. Ograniczenia czasowe w przypadku przemieszczania świń również pozostaną niezmienione.
Rośnie liczna przypadków ASF u dzików

Ilość ognisk wzrasta, podobnie ceny żywca wieprzowego


W tym roku pojawiło się już 318 przypadków pomoru w populacji dzików. Niemal dwukrotnie więcej niż w latach 2014–2016 łącznie.

Pocieszeniem dla producentów trzody chlewnej może być pojawiająca się poprawa na rynku skupu żywca. Po raz pierwszy od czerwca 2017 roku notowania cen tuczników rosną. Najpierw cena w Niemczech wzrosła o 3 centy, a następnie o 7 centów do wysokości 1,40 euro/kg (wbc). Wzrost ceny w Niemczech o 10 centów w ciągu dwóch tygodni zapewne znajdzie odzwierciedlenie w cennikach krajowych zakładów mięsnych.

Wynika to zapewne z tego, że podaż żywca wieprzowego spadła i nie pokrywa zapotrzebowania. W wielu krajach zwraca uwagę spadek wagi ubojowej tuczników.
ds
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:09