StoryEditorŚwinie

Zapylenie w chlewni może być groźne dla zdrowia

30.03.2018., 16:03h
Problemy z układem oddechowym są poważnym zagrożeniem zarówno dla zdrowia zwierząt utrzymywanych w chlewni, jak i producentów trzody chlewnej. Najczęściej występującym czynnikiem powodującym choroby układu oddechowego jest pył w budynkach, gdzie przebywają zwierzęta.
Pył zawiera wiele potencjalnie niebezpiecznych substancji, jak bakterie i grzyby oraz produkowane przez nie endotoksyny. Pochodzą one głównie ze ściany komórkowej niektórych bakterii obecnych w pyle. Endotoksyny mają działanie bardzo drażniące i sprzyjają stanom zapalnym.

Co zwiększa zapylenie?


Sytuacjami, które zwiększają zapylenie w pomieszczeniu są na przykład przemieszczanie zwierząt czy załadunek. Stosowany powszechnie system żywienia paszą suchą także sprawia, że drobne cząstki paszy, unosząc się w powietrzu, mogą prowadzić do jego znacznego zapylenia. Sytuację może pogorszyć zastosowanie utrzymania ściołowego świń. Wtedy w powietrzu unoszą się cząstki powstałe wskutek pylenia słomy.



  • Zapylenie chlewni przyczyniające się do rozwoju chorób płuc u świń i ludzi pochodzi głównie z paszy i ściółki
Zapylenie to także problemy z utrzymaniem czystości i higieny w chlewni. Może odbić się negatywnie na jakości oświetlenia w budynku. Pył osadzający się na powierzchni okien czy lamp sprawia, że wydajność oświetlenia spada. Pociąga to za sobą problemy w rozrodzie zwierząt oraz przyrostach w okresie tuczu.

Wielkość zanieczyszczeń ma znaczenie

Oprócz ilości pyłów w powietrzu duże znaczenie odgrywa także wielkość ich cząsteczek. Zanieczyszczenia o średnicy powyżej 100 μm są zatrzymywane na błonie śluzowej nosa i gardła. Pyły o średnicy mniejszej od 10 μm przechodzą do dalszych odcinków dróg oddechowych. Cząstki o średnicy mniejszej niż 3 μm pozostają w oskrzelach i pęcherzykach płucnych, a większe są częściowo usuwane z kaszlem. Natomiast cząsteczki najdrobniejsze (1 μm) przenikają w głąb płuc i osiadają w węzłach chłonnych i naczyniach limfatycznych.


Jak zmniejszyć zapylenie w powietrzu?


Stosowanie rozwiązań zmniejszających ilość pyłu w powietrzu i noszenie specjalnych masek pomoże zapobiegać objawom ze strony układu oddechowego i je zmniejszać. Należy też pamiętać, że mycie ciśnieniowe wewnątrz budynku generuje dużą ilość pyłu w powietrzu, narażając nas, jeśli nie używamy maski ochronnej, na bardzo wysokie poziomy endotoksyn. Noszenie maski przeciwpyłowej to podstawowy sposób zapobiegania problemom oddechowym.

Sposobem na zmniejszenie zapylenia w powietrzu, które szkodzi ludziom i zwierzętom, jest między innymi dodatek oleju sojowego bądź rzepakowego do paszy. Natłuszczanie pasz powoduje związanie najdrobniejszych cząstek, co przeciwdziała unoszeniu się kurzu w powietrzu. Pomocne jest także zastosowanie podłóg rusztowych czy betonowych, gdyż rozścielanie słomy to element zwiększający poziom zapylenia w chlewni.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 09:56