StoryEditorBydło mięsne

Zdążyć z opasem bydła w dwa lata

30.05.2018., 18:05h
Przyjęło się, że w celu uzyskania odpowiedniej wartości rzeźnej zwierząt dających mięso kulinarne nadające się do procesu dojrzewania, należy zapewnić takie żywienie, aby średnie przyrosty dobowe w opasie nie były mniejsze niż 600 g u jałówek, a 800 g u buhajków. Przy opasie intensywnym będą one znacznie wyższe. Większość hodowców stara się, aby buhajki opasowe osiągnęły wagę 700–800 kg przed ukończeniem 24 miesięcy. Wtedy cena jest najbardziej odpowiednia, gdyż kupujący preferują zwierzęta właśnie w takiej wadze oraz te, które nie ukończyły dwóch lat życia.

Kiedy rozpoczyna się opas?

Właściwe opasanie bydła rozpoczyna się po zakończeniu wychowu cieląt, tj. po około 120 dniach życia. Dobrze odchowane zdrowe cielęta osiągają wtedy minimum 120 kg, a często 150 kg masy ciała i więcej, co zależy od ich potencjału genetycznego. Cielęta te mają już wykształcony żwacz, a dzienne przyrosty masy ciała dobrze rosnących i prawidłowo żywionych zwierząt zwiększają się szybko i osiągają wartości około 1 kg/dzień. W przypadku ras typowo mięsnych opas rozpoczyna się dopiero po odsadzeniu od krowy mamki w wieku ok. 7 miesięcy. W zależności od intensywności żywienia, płci i rasy odsadki ważą zazwyczaj od 200 do 350 kg.

Jak zmienia się skład tuszy w czasie opasania

W czasie opasania następuje stopniowy spadek zawartości wody w organizmie, od około 70% na początku opasania do około 56% pod koniec opasania. Zwiększa się równocześnie w tym czasie zawartość tłuszczu z około 7 do 23%. Natomiast względnie stała jest zawartość białka w organizmie i zmienia się w zakresie od 17% na początku opasania do 19% pod koniec opasania. W miarę wzrostu zwierząt rośnie też zawartość związków mineralnych od około 2 do 5%. Skład tuszy opasanych buhajków zależy również w dużym stopniu od ich żywienia. U cieląt zaraz po porodzie zaledwie 6% przyrostu masy ciała wynika z odkładania się tłuszczu, natomiast u zwierząt dorosłych, np. przy masie ciała 600 kg aż 60% przyrostu masy ciała stanowi tłuszcz. Przyrost mięśni i białka jest raczej stały i aż do masy ciała 600 kg wynosi około 14% wagi netto (bez treści przewodu pokarmowego) zwierzęcia.

Zmiana składu tuszy wraz z wiekiem wpływa na wymagania pokarmowe bydła, dlatego opasy do 300 kg potrzebują więcej białka w paszy treściwej ok. 17–19% niż starsze wymagające 14–16%. Zawartość białka w paszy treściwej jest również uzależniona od rodzaju stosowanych pasz objętościowych. Jeśli tucz będzie oparty na sianokiszonce czy pastwisku, to wówczas nie ma potrzeby zadawania dużej ilości białka w mieszance treściwej, natomiast jeśli jest oparty na kiszonce z kukurydzy, wówczas musimy dołożyć więcej białka. Średnie zapotrzebowanie na białko wynosi dla dorosłych opasów około 70 g/kg s.m. paszy. Dawka pokarmowa przeznaczona dla opasów ulega zmianie w zależności od potrzeb pokarmowych zwierzęcia w określonych przedziałach wagowych, zazwyczaj co 50 kg. Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na białko, a rośnie na energię.

Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 17:26