ARiMR wprowadza zmiany w aplikacji IRZplus. System pokaże błędy w kolejności zgłaszanych zdarzeń w stadzie
Jak informuje Agencja na swojej stronie, wielu rolników nie dokonuje zgłoszeń w swoich stadach zgodnie z kolejnością zaistniałych zdarzeń. Głównym problemem jest składanie zgłoszenia dotyczącego wybycia zwierzęcia, przed zgłoszeniem przybycia tego zwierzęcia do siedziby stada (tj. urodzenie, przemieszczenie, wwóz). Sytuacja taka powoduje nieprawidłowości w dokumentacji, a w konsekwencji wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez biura powiatowe ARiMR w sprawie ujemnego stanu zwierząt.
Od teraz aplikacja będzie na bieżąco weryfikować poprawność składania zgłoszeń dotyczących zwierząt. Weryfikacja przez aplikację IRZplus polegać będzie na sprawdzeniu, czy zwierzę opuszczające stado przebywało w niej w dniu zgłaszanego zdarzenia.
W przypadku, gdy zwierzęcia nie było na stanie, aplikacja oznaczy takie zdarzenie błędem informacyjnym i poinformuje rolnika o braku zwierzęcia/zwierząt na stanie działalności na dzień dokonywania zgłoszenia, generując komunikat o treści:
"Zwierzę nie przebywało w działalności dotyczy zwierzęcia o numerze identyfikacyjnym na pozycji ".
Uwaga: Powyższe działanie nie jest błędem aplikacji, więc nie należy zgłaszać problemu z działaniem aplikacji IRZplus.
ARiMR przypomina rolnikom o konieczności dokonywania zgłoszeń zgodnie z ich kolejnością
Agencja przypomina wszystkim użytkownikom systemu o dokonywaniu wszelkich zgłoszeń dotyczących utrzymywanych zwierząt zgodnie z ich kolejnością. W pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszenia przybycia bądź urodzenia zwierzęcia w gospodarstwie, a następnie zgłoszenia wybycia z działalności, pamiętając o zachowaniu terminów na zgłaszanie zdarzeń, określonych w ustawie z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Jakie inne zmiany wprowadzono w aplikacji IRZplus?
Aby jeszcze bardziej ułatwić użytkownikom korzystanie z systemu IRZplus, została udostępniona nowa wersja aplikacji, w której:
- Zmodyfikowano sposób wyszukiwania dokumentów poprzez dodanie możliwości wielokrotnego wyboru statusu dokumentu i typu dokumentu.
- Zmodyfikowano przegląd działalności w zakresie Listy przydzielonych identyfikatorów, w której zaprezentowano listę przydzielonych identyfikatorów wraz z możliwością dokonania zgłoszenia.
- Zmodyfikowano wprowadzanie i edycję dokumentu przez rolnika/producenta w polach dot. numeru identyfikacyjnego zwierzęcia/numeru UELN podczas wprowadzania tego numeru użytkownik będzie miał możliwość wyboru zwierzęcia z listy zwierząt przebywających w danej działalności.
- Zmodyfikowano reguły, które sprawdzają/porównują wartości wprowadzone w polach dot. numerów UELN. Modyfikacja polega na tym, że system weryfikuje dany numer UELN z wykorzystaniem macierzy kodów krajów ISO.
- Zmodyfikowano reguły wprowadzania i zatwierdzania zgłaszanych zdarzeń, ze szczególnym uwzględnieniem kolejności zgłaszanych zdarzeń, a w przypadku zdarzeń drobiu wprowadzono dopuszczalny % niezgodności w liczbie przemieszczanego drobiu.
Szczegółowe informacje można znaleźć w Podręczniku Użytkownika aplikacji IRZplus
Oprac. Kamila Dłużewicz