StoryEditorWiadomości rolnicze

Zniesiono strefę zagrożenia ASF

11.04.2016., 12:04h
Komisja Europejska zniosła tzw. strefę zagrożenia dla sześciu podlaskich gmin, które były włączone do niej w zeszłym roku. Oznacza to mniejsze restrykcje dla tych regionów. Jednocześnie minister rolnictwa poinformował, że jest możliwa zmiana w PROW na rzecz producentów świń z regionów objętych ograniczeniami w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Restrykcje związane z występowaniem ASF zostały zmniejszone dla gmin: Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim oraz Gródek i Michałowo w powiecie białostockim. Zeszłoroczna decyzja Komisji Europejskiej o włączeniu tych sześciu gmin z Podlasia do obszaru zagrożenia, czyli tak naprawdę stworzenia nowej strefy na terenie Polski, była podyktowana wystąpieniem ogniska ASF u świń w gospodarstwie na początku ubiegłego roku. Jednak było to ostatnie ognisko tej choroby, jakie wystąpiło w naszym kraju. Obecnie potwierdzane są jedynie przypadki u dzików.

„Ponadto w gospodarstwach na tych obszarach wprowadzono w zadowalający sposób nadzór nad środkami bezpieczeństwa biologicznego w oparciu o Krajowy Program Bezpieczeństwa Biologicznego mający na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Fakty te wskazują na poprawę sytuacji epidemiologicznej” – czytamy w decyzji KE. Ograniczenia i restrykcje dotyczące ASF zostały tym samym zmniejszone. Szersza jest natomiast od 2 marca br. strefa z ograniczeniami, do której włączono gminy Zabłudów, Czyże i Hajnówka.

Decyzja KE potwierdza, że w Polsce nie występują już ogniska choroby w stadach świń, a jedynie u dzików, które nadal są narażone na rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Dwa nowe przypadki choroby zostały potwierdzone 23 i 24 marca. Osiemdziesiąty ósmy przypadek to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Teremiski w gminie Białowieża w powiecie hajnowskim w odległości około 10 km od granicy polsko-białoruskiej. Kolejny, osiemdziesiąty dziewiąty, stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Zamosze i Głuszec w gminie Narewka, także w powiecie hajnowskim, w odległości około 2 km od granicy.

Możliwa jest zmiana w PROW na rzecz producentów trzody chlewnej z regionów objętych ograniczeniami. Ministerstwo rolnictwa ma przeanalizować obecne potrzeby producentów świń z obszarów Podlasia objętych wymogami bioasekuracji. Na tej podstawie będzie można przeprowadzić zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które umożliwią wsparcie gospodarstw ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, na inwestycje przyczyniające się do zapobiegania wprowadzenia ASF do gospodarstw.

Propozycja zakłada możliwość wyodrębnienia nowego typu operacji w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, obejmującego wsparcie rolników, znajdujących się w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi w związku z wystąpieniem ASF. Ma to być pomoc w realizacji inwestycji polegających na budowie infrastruktury potrzebnej do stworzenia odpowiednich warunków bioasekuracji, w szczególności ogrodzeń i niecek do dezynfekcji. Będzie to wsparcie dla producentów trzody chlewnej znajdujących się w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi.

 

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:58