Czy koty chorują na ptasią grypę?
Wszystko wskazuje na to, że tajemniczą chorobą kotów wzbudzającą niepokój wśród właścicieli zwierząt i lekarzy weterynarii jest wirus grypy H5N1. Przemawiają za tym wyniki większości przebadanych próbek, które trafiły do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do 28 czerwca. Na materiał genetyczny wirusa grypy H5N1 wskazały próbki pochodzące z Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Lublina, Bydgoszczy i Poznania. Wynik dodatni w kierunku grypy H5N1 potwierdzono również w jednej z próbek pochodzącej z Warszawy, zbadanej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w SGGW, W sumie więc w Polsce do 28 czerwca potwierdzono 16 ognisk grypy H5N1 wśród kotów.
Jak przebiega ptasia grypa u kotów?
Główny Inspektorat Weterynarii pracuje nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby, co ma posłużyć zbieraniu bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.
Jak chronić koty przed zachorowaniem na ptasią grypę?
Analizując dane pochodzące z innych krajów, GIW zaleca, aby jeśli jest to możliwe, utrzymywać koty w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów. Zaleca, aby zapobiegać kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami, oraz z obuwiem, które używane jest poza domem. Zaleca także, aby karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł. Ludziom zaleca mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami.
Ptasia grypa u kotów na wsi
Nie ma co ukrywać, że zalecenia dotyczące ograniczenia przebywania kotów na zewnątrz oraz unikania kontaktów z innymi zwierzętami są bardzo trudne do zrealizowania w stosunku do tych zwierząt, których domem są pomieszczenia znajdujące się na terenie gospodarstw rolnych.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ptasia grypa u kotów i psów: jakie są objawy choroby?
oprac. Magdalena Szymańska