StoryEditorŻywienie świń

Żywienie loch do woli (ad libitum) – jak to wygląda w praktyce?

29.08.2019., 12:08h
Systemy i sposoby karmienia loch w okresie laktacji zmieniły się głównie ze względu na dostępne technologie i modernizacje chlewni. Systemy te mają na celu uproszczenie i skrócenie czasu pracy, żywienie loch do woli, czyli ad libitum, oraz minimalizowanie czynnika ludzkiego decydującego o tym, ile paszy zje locha.
Żaden system karmienia macior nie jest idealny. Każdy ma swoje zalety i wady. Gospodarstwo powinno wybrać najlepszy dla siebie, biorąc pod uwagę warunki pracy, genetykę zwierząt i możliwości obsługi. Tym bardziej że żywienie loch w okresie laktacji jest jednym z czynników, który ma największy wpływ na cały cykl produkcyjny i uzyskiwane wyniki. Decyduje m.in. o produkcji mleka, a tym samym o żywotności i masie ciała prosiąt oraz o płodności i plenności loch w następnym cyklu reprodukcyjnym. W znaczący sposób wpływa na kondycję macior i zapasy składników zgromadzone w ciele, co odbija się na długości użytkowania samic.

Karmiąca locha musi dużo zjeść

Produkcja mleka u loch zwiększa się stopniowo, osiągając maksimum około 2 tygodni po porodzie. U wysokowydajnych macior konieczne jest osiągnięcie maksymalnego pobrania paszy wynoszącego około 10 kg, przy czym średnie dzienne spożycie podczas laktacji wynosi 6 kg. Strategia karmienia powinna więc podążać za rosnącą krzywą pobrania paszy po porodzie, aż do osiągnięcia maksymalnego punktu zaczynającego się od drugiego tygodnia laktacji.

Karmienie ad libitum

Prawidłowe karmieni...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 22:24